Bugün: 28.02.2021

Çelik işverenleri uyardı!

Çelik işverenleri uyardı!

Çalışma Bakanı Faruk Çelik: İşverenlere çok net şekilde diyorum ki; kefenin cebi yok. Ya insanı önceleyecek ya da piyasadan çekileceksiniz. 14.09.2014 13:54
Çalışma ve SosyalGüvenlik Bakanı Faruk Çelik Türkiye’nin sorununun mevzuat değil çalışma hayatı ile ilgili ya da iş güvenliği ile ilgili bilinç, farkındalık sorunu olduğunu dile getirerek “İşverenlere çok net bir şekilde diyorum ki; kefenin cebi yok. Ya insanı önceleyecek ya da piyasadan çekileceksiniz” dedi.
 
Bursa ve İnegöl’de incelemelerde bulunan Çelik çalışma hayatı için zihniyet değişikliğine ihtiyaç olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Arkadaşlar gidiyor tespitlerini yapıyor. Eksiklik giderilinceye kadar mühürlüyor yada ceza yazıyor veya olayın başında durarak o eksikliği gidertiyor. Peki arkadaş akşama kadar yanınızda mı duracak? O görevini yapıyor, gidiyor. Siz ondan sonra yeni üç kat ilave ediyorsunuz. 
 
Her gün sabah akşam sizi gözetleyecek birisi değil de siz kendi işinizin çalışanı olarak alın teri akıtarakkazandığınız rızkınızı karşılığında güvenli bir ortamda çalışma bilincine sizin de ermeniz gerekiyor. Yasa diyor ki, ‘tehlike gördüğünüz yerde çalışmamam hakkınız var’ diyor. Çalışmayın itiraz edin. Şikayet edin. İşveren onu gidermek durumundadır. ‘İşten atıyorum’ da diyemez o akdi de feshetmez. O akdi gerekçesiz feshetme hakkına sahip değil o işveren. Ama bu bilinç maalesef yok.”
 
HEPSİ 24 SAAT ORADA
 
Torun Center’daki asansör faciasıyla ilgili de Çelik, “Çalışma Bakanlığı’nın sırtına bir davul takıyorsunuz, gelen tokmak vuruyor, gidin tokmak vuruyor. Allah aşkına asansörün durdurucusunu takacak adam yok mu inşaatta? Var. Bu asansörün sorumlusu teknik elemanı yok mu? Var. Yapı denetim firması yok mu? Var. Fenni sorumlusu yok mu? Var. Güvenlik uzmanı yok mu? Var. İşin sahibi yok mu? Var. Hepsi 24 saat oradalar. Ama belki 50 liralık olmayan bir durdurucu oraya takılmadığı için 32. kattan asansör boşluğa düşüyor” dedi.
 

Diğer EKONOMİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.