Bugün: 28.02.2021

YGS sonuçları açıklandı

YGS sonuçları açıklandı

2013 yılı sonuçlarına göre en başarılı iller sıralamasında Isparta 5, Antalya 8, Burdur ise 9’uncu sırada yer aldı. 02.04.2013 13:33

2013 Yükseköğretime Geçiş  Sınavı (YGS) sonuçlarına göre en başarılı iller sıralamasında Isparta 5, Antalya  8, Burdur ise 9’uncu sırada yer aldı.

Isparta Milli Eğitim Müdürü Muhammet Öztürk, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Isparta’nın fiziki altyapısını tamamlayan, kalite yönünden büyük  düşünerek öğrenci merkezli eğitimle başarıyı artırmaya çalışan bir il olduğunu  söyledi.
 
Isparta’da fiziki altyapı ile teknolojik donanım açısından bir sıkıntı  bulunmadığını vurgulayan Öztürk, derslik başına öğrenci sayısının 20 olduğunu,  öğretmen açığı bulunmadığını kaydetti.
 
Isparta’nın geçen yıl YGS’de Türkiye’deki en başarılı sekizinci şehir  olduğunu hatırlatan Öztürk, ”Bu yıl en başarılı beşinci il olmak bizi son derece  mutlu etti. Bu başarı tesadüfü değil. Eğitim sadece dört duvar arasında  öğretmenin ve öğrencinin ilişkisi değildir. Sosyal çevre, aile, okul yönetimi ve  tüm sosyal donatı ve paylaşımlarla bu başarıyı yakaladık. Başarımızın her yıl  artmasının nedeni budur” dedi.
 
Gelecek yıl YGS’de en başarılı 3 il arasına girmeyi hedeflediklerini  anlatan Öztürk, ”Bu amaçla Süleyman Demirel Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile İl  Milli Eğitim Müdürlüğü arasında eğitimde iş birliği protokolü imzaladık. Protokol  doğrultusunda daha iyi olmak için gerekenleri tespit edeceğiz” diye konuştu.
 
Öztürk, YGS’de başarısızlığın kader olmadığını, çalışıldığı taktirde  mutlaka başarı elde edileceğini sözlerine ekledi.
         
-Antalya en başarılı 8’inci il-
YGS’de bu yıl en başarılı iller sıralamasında 8’inci sırada yer alan  Antalya, 2008 yılında 23’üncülükten geçen yıl 6’ncılığa kadar yükselmişti.
 
Antalya Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, bu yıl YGS’ye Antalya’dan  45 bin 157 öğrencinin katıldığını bildirdi.
 
Antalya’nın bu yıl YGS’de en başarılı iller sıralamasında 8’inci sırada  yer aldığını bildiren Gülay, ”Başarımızda ilimizde uyguladığımız Değerler  Eğitimi ve İlköğretim ve Lise Başarı Artırma projelerinin çok katkısı var. Her  yıl Türkiye’nin 80 ilinden büyük oranda göç almamıza rağmen yerimizi korumaya  çalışıyoruz. Hedefimiz başarı sıralamasında Antalya’nın ilk 10’daki yerini  muhafaza etmek” diye konuştu.
         
-Burdur 9’uncu sırada yer aldı-
Burdur Valisi Nurettin Yılmaz ise Burdur’un yıllardır en başarılı iller  sıralamasına girdiğini, amaçlarının eğitimde sürekli başarıyı yakalamak olduğunu  söyledi.
 
Bu yıl en başarılı iller sıralamasında 9’uncu sırada bulunduklarını ifade  eden Yılmaz, ”Burdur bu başarılara alışık. Öğrencilerimize üniversite  yaşamlarında başarı diliyorum. Öğrencilerimizin aynı başarıları önümüzdeki  yıllarda da artırarak devam ettirmeleri temennimiz” dedi.
 
İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin de kentin her sene eğitim alanında  belli bir başarı seviyesini yakaladığını vurguladı.
 
Eğitimde ilk 10’a girmenin başarı sayıldığına işaret eden Çetin,  ”Başarılı olmaya devam edeceğiz. Başarının kentteki öğrenci sayısıyla birebir  irtibatlı olduğunu düşünmemek lazım. Mesela Ankara en çok öğrenci sayısı olan  iller arasında ama elde ettiği başarı var. Burdur’daki başarımız ise  öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin eğitim konusuyla gerektiği gibi  ilgilenmesinden kaynaklanıyor” diye konuştu.


Kaynak: http://egitim.milliyet.com.tr/ygs-sonuclari-aciklandi/ygs/haberdetay/02.04.2013/1688288/default.htmEtiketler: Antalya , Türkiye , Ankara , Isparta , Burdur , YGS , Süleyman Demirel , 2013 , sadece

Diğer GÜNÜN HABERLERİ haberleri

  • PAYLAŞ

YORUM EKLE

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.